Zażycie narkotyku może spowodować różne reakcje organizmu zagrażające życiu. Może się zdarzyć, że będziesz świadkiem takiej sytuacji, wtedy powinieneś wiedzieć, co robić i jak udzielić pierwszej pomocy.

Jeżeli osoba jest pod wpływem środków odurzających, należy zwrócić szczególną uwagę na
stan świadomości, źrenice, mowę i oddychanie oraz ślady po ukłuciach.

* Zawsze pod wpływem środków odurzających występują zaburzenia świadomości. Należy jednak pamiętać, że taki stan może być spowodowany urazem głowy lub wstrząsem.

* Osoba, która nadużyła opioidów (heroina), często ma zwężone źrenice, natomiast osoba pod wpływem amfetaminy, kokainy, halucynogenów lub marihuany ma rozszerzone źrenice. Barbiturany powodują zwężenie źrenic we wczesnej fazie, jeśli zaś zostały użyte w dużych dawkach, to źrenice ostatecznie ulegają rozszerzeniu i nie reagują na światło.

* Osoba pod wpływem alkoholu lub środków uspakajających może mieć bełkotliwą mowę, halucynogeny natomiast powodują, że wypowiedź staje się chaotyczna i nieskładna.

* Opioidy i środki uspakajające mogą w znacznym stopniu upośledzić oddychanie.

ZAPAŚĆ

Utrata przytomności zdarza się po przedawkowaniu heroiny, alkoholu, benzodiazepin, barbituranów lub rozpuszczalników (klej, aerozole). Może też być wynikiem złej reakcji na amfetaminę lub ecstasy, a także przegrzania.

1. Ułóż ofiarę na podłodze twarzą do góry. Sprawdź przelotowość dróg oddechowych, oddech i krążenie: 
- drogi oddechowe: otwórz usta odchylając głowę do tyłu i podnosząc brodę; 
- oddech: popatrz, posłuchaj i wyczuj oznaki oddechu; 
- krążenie: sprawdź palcami tętno na szyi.

2. Jeżeli ofiara nie oddycha, przeprowadź oddychanie usta-usta: odchyl głowę ofiary do tyłu i podnieś brodę, zatkaj nos ściskając go kciukiem palcem wskazującym, weź głęboki wdech, przyłóż usta do otwartych ust ofiary i wdmuchuj powietrze, dopóki nie poszerzy się jej klatka piersiowa. Pilnuj, aby powietrze nie uciekało koło ust lub przez nos. Powtórz jeszcze raz.

3. Sprawdź tętno. Jeżeli nie wyczuwasz, uciśnij 30 razy klatkę piersiową. Znajdź zgrubienie na końcu mostka. Odmierz grubość dwóch palców powyżej zgrubienia i przyłóż tam nadgarstek drugiej ręki. W tym miejscu naciskaj mocno i w stały sposób 30 razy, wykonując masaż z szybkością ok.100 uciśnięć na minutę (nieco mniej niż 2 uciśnięcia na sekundę).

4. Nacisk na mostek wykonuje się 30 razy, po czym dwa wdechy (każdy trwający około 1 sekundę). Cykl (30/2) powtarza się dopóki nie powróci tętno i oddech spontaniczny.

5. Kiedy ofiara zacznie oddychać, umieść ją w pozycji ustalonej bocznej (opis niżej) i rozluźnij odzież, jeżeli utrudniałby oddychanie.

6. Trzymaj nieprzytomnego w cieple (nakryj marynarką lub kocem), ale uważaj, aby uniknąć przegrzania.

Jeżeli ofiara jest nieprzytomna, ale oddycha, ostrożnie umieść ją w pozycji ustalonej bocznej. Klęknij przy niej, połóż ją na brzuchu z głową obróconą na bok w twoja stronę. Zegnij jej rękę i nogę po twojej stronie. Wyprostuj przeciwną nogę i rękę; rękę ustaw wzdłuż tułowia. Oczyść miejsce dookoła leżącego i pozostań przy nim do przybycia pomocy.

Jeżeli ofiara jest przytomna, ale leży, rozluźnij ubranie, okryj, uspokój i zadzwoń po pogotowie.

Jeżeli ofiara ma drgawki, nie przytrzymuj ciała podczas drgawek, ale przytrzymuj głowę i zabezpiecz przed urazami. Udziel odpowiedniej pierwszej pomocy. Sprawdzaj puls i szybkość oddechu do chwili przybycia pogotowia.