SZOK

Sygnały o tym, że nasze dziecko ma problem z narkotykami docierają do nas z pozoru niezauważalnie, aż nagle uświadamiamy sobie, że to dotyczy właśnie naszej rodziny.

Nieważne ile czasu zajmuje przekonanie się, że ta diagnoza jest nieodwołalna - zawsze reakcją jest szok.

Postaraj się znaleźć osobę, która będzie wiedziała jak wspierać Cię w tych pierwszych chwilach. Osobę, która zaakceptuje twój stan, bo każdy ma prawo do szoku. Człowiek, który przeżywa trudne chwile, ma prawo się wypłakać. Pozwólmy sobie na to. Nie przyjmujmy na siłę postawy osoby silnej, mądrej, która wie, jak sobie z tym problemem poradzić. Bo tak naprawdę nie wiemy.

Masz prawo mówić o tym, co się z Tobą dzieje, co naprawdę czujesz, czego się boisz. Bo żadne zapewnienia, że będzie dobrze, nie pomagają. Masz prawo tworzyć najtrudniejsze nawet scenariusze, na weryfikację ich przyjdzie czas później.

Nie zamykaj się w czterech ścianach ze swym problemem.

Teraz potrzebujesz akceptacji i zrozumienia - poczucia, że masz prawo czuć to, co czujesz. Często bywa tak, że jedynie ktoś, kto doświadczył tego, co Ciebie teraz spotyka, jest w stanie, w pełni wejść w Twoje położenie. On także, był kiedyś przerażony, zrozpaczony, czuł się bezsilny, przytłoczony przez ogromne poczucie winy i straszliwą samotność.

Szukaj kontaktu z rodzicami, którzy przeszli już przez ten etap i rozpoczęli trudną i długotrwałą pracę nad sobą i swoją rodziną, ponieważ od Twojej postawy, w znacznej mierze, zależeć będzie, czy efektywnie wesprzesz swoje dziecko w terapii. Tak jak w wypadku innych życiowych katastrof najgroźniejsze jest utknięcie w fazie, która nie zmusza do podjęcia działania.

Skuteczna pomoc na grupach wsparcia dla przyjaciół i rodzin osób uzależnionych jest możliwa dzięki temu, że na spotkaniach masz okazję usłyszeć o osobistych doświadczeniach innych rodziców, poznać jak oni radzili sobie w konkretnych sytuacjach, jakie pomysły okazały się skuteczne. Ale najcenniejsze jest poczucie wspólnoty, dzielenie się nadzieją, siłą i mądrością.

Skorzystaj z Antynarkotykowego Telefonu Zaufania: 0 801 199 990 (czynny codziennie 16.00 - 21.00), żeby dowiedzieć się gdzie w najbliższej okolicy znaleźć kompetentnych i życzliwych ludzi udzielających pomocy osobom zażywającym narkotyki i ich bliskim.

Szukaj również pomocy pod numerem telefonu Narkomania - Pomoc Rodzinie (dawniej Pogotowie Makowe): 0 801 109 696 (czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 20.00, a w soboty 10.00 - 19.00).

Twoje zgłoszenie także, przyjmie czynna codziennie całą dobę Anonimowa Bezpłatna Infolinia Komendy Stołecznej Policji: 0 800 120 148

Dane o placówkach udzielających pomocy osobom uzależnionym od narkotyków na terenie Polski znajdziesz również w INFORMATORZE.